Sosyal Medya

Ankilozan Spondilit Yazıları

Ankilozan Spondilit Nedir ?

Ankilozan spondilit, omurgada hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Yaklaşık her yüz kişiden 1’inde görülür.

Ankilozan Spondilt Belirtileri Nelerdir ?

Ankilozan spondilitin belirti ve bulguları tipik olarak 40 yaşından önce, özellikle 20’li yaşlarda başlar. Kadınlarda bazen 30’lu yaşlara kadar gecikebilir. Ancak mutlaka 40 yaşından önce bulgu verir. 

Nedenleri Ve Risk Faktörleri Nelerdir ?

Ankilozan spondilite neyin sebep olduğu bilinmiyor; ancak HLA-B27 genini taşıyanların, hastalığa yakalanma riski fazladır. 

Ankilozan Spondilitin Komplikasyonları (Kötü Sonuçları) Nelerdir ?

Ankilozan spondilit her hastada aynı seyretmez. Belirtilerin şiddeti ve hasar/sakatlık gelişimi de kişiden kişiye değişir.

Hayata Dair Öneriler

Mümkün olduğunca yastığınızı alçak tutun, yatak ve yastığınız omurganızın şeklini alabilen (visko-elastik) özellikte olmasına dikkat edin.

Mutlaka, ama mutlaka sigara içiyorsanız bırakın. Hastalığa bağlı, her nefes alıp vermede göğüs kafesinin yeterince esneyememesi nedeniyle, akciğerlere yeterli hava giriş çıkışı olmayacaktır. Sigaranın da katkısıyla, amfizem başta olmak üzere daha ciddi akciğer problemleri sizi beklemektedir. 

Çoban Çantası

Yol ve avlu boylarında, harap yerlerde, çayır, mera, 2000 m. deniz seviyesine kadar memleketin her tarafında yetişir.5-60 cm. kadar yüksek, basit veya dallı bir yıllık otsu bir bitkidir.

At Kestanesi

At Kestanesi 30 m. kadar yükseklikte sık daire şeklinde koronlu, çok kuvvetli bir ağaçtır. Yapraklar uzun saplı, iri 5-7 dişli, bölümler bitişik elayası biçiminde, tüysüdür.

Ardıç Bitkisi

Kozalakgillerden olup iki ile beş metre uzunluğunda bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve hoş kokuludur. Meyveleri; siyahımsı, parlak kozalak biçimindedir.

Tıbbi Çuha Çiçeği

15-30 cm. kadar yükseklikte, kısa ve çok küçük iplik gibi damarı bulunan kökler köksaplıdır. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar toprak üstü rozet halindedir.

Göz Üzerindeki Etkileri

Ankilozan spondilitin en sık görülen komplikasyonlarındandır. Hızlı gelişir, genellikle tek taraflı olup gözde kızarıklık, ışığa hassasiyet ve görmede bulanıklaşma olur.

Akciğer Üzerindeki Etkileri

Akciğerlere her nefes almada yeterince havanın girmesi ve çıkışı zorlaşır. Nadiren akciğerin her iki üst lobunu tutan inflamasyon (iltihap) gelişebilir.

Kalp Üzerindeki Etkileri

Ankilozan spondilitte nadir gelişmekle birlikte, kalpten çıkış noktasında aortta genişlemeyle, aort kapağında yetmezlik ve buna bağlı kalp yetmezliği gelişebilir.

Ankilozan Spondilit Tanısı Nasıl Konur ?

Romatoloji doktorunuza başvurduğunuzda; bel-boyun ağrısı ve diğer yakınmalarınız, aile hastalık öykünüz sorgulanır. Sistemik muayeneye (sadece eklemleriniz değil tüm organ ve sistemlerin değerlendirildiği ayrıntılı muayene) ilaveten boyun ve bel hareket açıklığınız ve derin nefes alıp-verdiğinizde göğüs çapınızdaki değişim, mezura ile ölçülür. 

Ankilozan Spondilit İlaçla Tedavi

Ankilozan Spondilit hastalığında ilaçlar mutlaka mide koruyucu ilaçlarla alınmalı ve uzun süreli kullanımda olası yan etkileri açısından takip edilmelidir.

Ankilozan Spondilit Egzersizle Tedavi

Egzersiz bu hastaların olmazsa olmazıdır. Eklem hareket açıklığı ve germe egzersizleri, hastanın duruş ve esnekliğinin korunması için gereklidir. 

Bitkisel Tedavi

Ankilozan; eklemlerin birleşmesi, hareket kabiliyetini yitirmesi demektir.Spondilit ise omurga iltihabı anlamına geliyor. Balık ve baklagiller gibi proteinden zengin besinler yiyin.